imprimer cet article

Zware aardbeving in Haïti: Dokters van de Wereld start een spoedmissie

Delen op: Facebook Twitter Delicious
Gewijzigd op: 28/05/2010, 16h53


Een zware aardbeving van 7.0 op de schaal van Richter heeft op 12 januari het Zuid-Oosten van de hoofdstad van Haïti getroffen. Op dit ogenblik is de omvang van de verwoestingen nog niet gekend, maar er valt te vrezen dat het aantal doden en gewonden hoog zal oplopen.

«Het telefonisch contact met onze teams ter plaatse verloopt nog zeer moeilijk, maar naar alle waarschijnlijkheid zijn zij ongedeerd», aldus Olivier Bernard, voorzitter van Dokters van de Wereld. “«Gezien de ernst van de situatie zetten wij een grootse spoedmissie op om onze partners en teams ter plaatse te ondersteunen»

Eén van de mensen die wij ter plaatse hebben kunnen bereiken is Anne Urtubia. Zij is de verantwoordelijke voor de lange termijn missie van Dokters van de Wereld in Port-au-Prince. « Het algemeen ziekenhuis van Port-au-Prince bevindt zich in de zone van de stad die het ergst getroffen is, dicht bij het presidentieel paleis en de kathedraal die beide volledig ingestort zijn. De noodtoestand is heel onrustwekkend, want zelfs zonder natuurrampen is de dienst spoedgevallen van het ziekenhuis, dat over heel weinig middelen beschikt, al schrijnend overbelast. Voor de armen die geen ziekteverzekering hebben, is dit bovendien de enige dienst waarop zij kunnen terugvallen wanneer ze geconfronteerd worden met een gezondheidsprobleem. Alle gezondheidsindicatoren in Haïti staan in het rood: deze sector is volledig afhankelijk van internationale hulp, zowel wat financiering als personeel betreft. Er is een schrijnend tekort aan medisch geschoold personeel want vele dokters van Haïti zijn uitgeweken naar Canada of de Verenigde Staten. De situatie van de gezondheidswerkers is erbarmelijk: ze zijn slecht betaald en hun aantal is veruit ontoereikend. Minder dan 3% van de bevolking geniet van ziekteverzekering! Daarom werkt ons project mee aan het versterken van het gezondheidssysteem, ondermeer door het verlenen van gratis zorgen aan zwangere vrouwen en kinderen beneden 5 jaar. »

Dokters van de Wereld treft de volgende voorbereidingen:
Het gereed maken van een charter: 40 ton logistiek materiaal en medische voorraden zullen zo spoedig mogelijk vertrekken.
Het sturen van noodhulpteams: een tiental mensen zal binnen de komende uren en dagen vertrekken. Het team bestaat uit artsen, chirurgen, verpleegkundigen en logistici. Dit team is in staat om eerste hulp toe te dienen, chirurgische ingrepen uit te voeren en ook om te evaluaren welke hulp er nog ontbreekt.

Dokters van de Wereld doet een oproep tot donaties (met de vermelding: Haïti)
• Rekeningnummer: 000-0000029-29
On-line storten

Van harte dank!


Dokters van de Wereld leidt een project op lange termijn ter bestrijding van het geweld in Port-au-Prince. Een ander project in Jérémie, in de regio van de Grande Anse, is gericht op het verlenen van zorgen via mobiele hospitalen aan de bevolking, die getroffen is door de cyclonen. Er gaat speciale aandacht naar zwangere vrouwen en kinderen beneden 5 jaar. Een derde missie betreft de toegang van de bevolking tot medische zorgen en legt vooral het accent op het probleem van de ondervoeding. En vierde project gaat over de strijd tegen HIV/AIDS in de Cité-Soleil.


HET VERDELEN VAN DE SCHENKINGEN: EEN BLIJVEND BEGINSEL
Dokters van de Wereld heeft altijd gehandeld volgens het beginsel om schenkingen niet te reserveren voor bepaalde gebeurtenissen en om de ontvangen middelen te verdelen over al haar missies. Dit duidelijke beginsel laat toe enkel in functie van de reële behoeften ter plaatse op te treden, en niet in functie van financiële overwegingen of van de sterke mediatisering van noodsituaties.


Terrug naar boven