Haïti 12-12: weldra vergeten?
Na de eerste fase die gericht was op het verzorgen van gewonden, blijft de algemene nood aan gezondheidszorg en in Haïti zeer hoog, vooral voor de miljoenen daklozen.
Dokters van de Wereld zet zich op lange termijn in om het Haïtiaanse gezondheidssysteem te versterken. Op dit ogenblik zet DVW zijn hulpacties aan de slachtoffers in Port-au-Prince, Grande Anse en Petit Goâve voort.
De zware chirurgische ingrepen zijn bijna voorbij
700 chirurgische ingrepen werden door DVW zelf uitgevoerd in het Algemene Ziekenhuis. Die activiteiten zullen tot eind februari verder gezet worden. Er werden voornamelijk wonden en breuken verzorgd en amputaties uitgevoerd (10% van de ingrepen). Het team volgt nauwlettend de nood aan nazorgen en eventuele reparatieve en reconstructieve chirurgie op.
Miljoenen daklozen leven in een onzekere situatie
De situatie van de slachtoffers in de noodkampen blijft nog steeds onrustwekkend. Er zijn geen sanitaire voorzieningen, en water en voedsel zijn zeer beperkt. In die omstandigheden nemen ziekten zoals luchtwegeninfecties of diarree toe. Veel kinderen lijden aan ondervoeding.
Samen met Haïtiaanse partnerorganisaties en verscheidene plaatselijke vrijwilligers, houdt Dokters van de Wereld raadplegingen in een twintigtal opvangkampen die werden verdeeld over 6 wijken in Port-au-Prince: St Michel, Carrefour Feuille, Cité Georges, Canapé Vert, Automeca en Delmas. Per dag worden gemiddeld 250 medische raadplegingen uitgevoerd waarbij verpleegkundige zorgen worden verleend aan de licht gewonden, die zonodig naar het Algemene Ziekenhuis worden overgebracht.
Het terrein van de geestelijke gezondheid
In de opvangkampen hebben we spelmodules voor kinderen voorzien. Die spelen zijn niet alleen bedoeld om de kinderen bezig te houden maar ook om de kinderen en hun ouders te stimuleren om te praten. Zo kunnen de teams mogelijke tekenen van posttraumatische stress herkennen. De communautaire animatoren, die hiervoor speciaal opgeleid werden, moeten mogelijke risicopatiënten doorverwijzen naar sociale werkers van het Haïtiaanse team van Dokters van de Wereld.
De sociale werkers hebben contact met de 3 ziekenhuizen waar Dokters van de Wereld actief is op het gebied van geestelijke gezondheid: diegenen die eerder opgeleid werden door DVW in het kader van haar lange termijn projecten, ontvangen de mensen en families voor wie hulp noodzakelijk is. Zij die psychologische hulp nodig hebben worden doorverwezen naar psychologen van DVW. Die houden zowel individuele als familieraadplegingen, organiseren praatgroepen, enzovoort.
Vluchtelingen naar La Grande Anse
Vermits tientallen miljoenen mensen weggevlucht zijn uit Port-au-Prince, werden de middelen versterkt in de stad Jérémie, in het departement La Grande Anse, waar DVW al jaren actief is. Het ziekenhuis van Jérémie kreeg extra materiaal, en in 11 gezondheidscentra van het departement, waar het aantal patiënten per dag soms verdubbeld is, worden gratis basiszorgen verstrekt. Speciale aandacht gaat uit naar zwangere vrouwen en kinderen jonger dan 5 jaar. De gezondheidswerkers van het departement zullen opgeleid worden om ernstige ondervoeding op te sporen. Bovendien zal de steun aan de kraamafdeling van het ziekenhuis van Jérémie verhoogd worden.
De coördinatie van de gezondheidsacties in Petit Goâve wordt versterkt
Wat de coördinatie van de gezondheidszorg betreft, is DVW sterk vertegenwoordigd in die regio die zwaar getroffen werd door de aardbeving. DVW is erin geslaagd om verscheidene partnerorganisaties te mobiliseren.
Naast noodmaatregelen zoals het inrichten van mobiele ziekenhuizen, zijn ook de programma’s om ondervoeding tegen te gaan volledig operationeel. Zij worden verspreid over twee nieuwe poliklinieken. Ook is DVW erin geslaagd om vier poliklinieken in Grand-Goâve opnieuw te openen, o.a. dankzij het aanleveren van tenten per helikopter. Bovenop de noodhulp wil Dokters van de Wereld haar communautaire programma’s en activiteiten op lange termijn herstellen.
Photos : © Lahcène Abib
/B_afficher_article>











5 laatste infos