
Winter 2011-2012: vrijwilligers gezocht!
De winter staat voor de deur. De zakkende temperaturen doen de noden op medisch vlak dan ook snel toenemen. Ziektebeelden die typisch zijn voor dakloze mensen die in bijzonder precaire omstandigheden moeten zien te overleven (gebrek aan hygiëne, onregelmatige of slechte voeding, blootstelling aan kou en vervuiling, geweld op straat, enz.), riskeren snel uit de hand te lopen gedurende deze periode van grote koude. Dokters van de Wereld drijft daarom, in Brussel in samenwerking met het Samu social en in Antwerpen met verschillende centra voor daklozen, het aantal medische en paramedische consultaties voor deze groep kwetsbare personen op.
WAT DOEN WIJ ?
Elk jaar neemt DvdW tussen november en maart deel aan het winterplan. In deze periode stelt het SAMU social in Brussel extra bedden ter beschikking aan daklozen. DvdW voert tijdens deze koudste maanden het aantal consultaties die aangeboden worden aan de daklozen op. [1]
Voor de eerste keer dit jaar houdt DvdW deze actie ook in Antwerpen. In samenwerking met Antwerpse centra voor daklozen wil ze ook hier het aanbod medische en paramedische consultaties voor deze groep mensen verhogen.
Dokters van de Wereld doet ook mee aan de actie SOS Opvang.
ONZE GROEP VRIJWILLIGERS HEEFT JULLIE NODIG!
Een actie op dergelijke schaal en op korte termijn kan uiteraard niet bestaan zonder de hulp van medische vrijwilligers (verplegers, dokters), maar ook van vrijwillige onthaalmedewerkers. Daarom lanceert DvdW een oproep aan alle personen die gedurende een paar uur per week ‘s avonds beschikbaar zijn, zij het regelmatig of onregelmatig, op gelijk welke dag. Zet je in voor de personen die het moeilijk hebben door ons team te versterken!
Om meer te weten te komen over de verschillende profielen (dokters, verplegers), neem een kijkje op onze site naar onze aanbiedingen voor vrijwilligerswerk.
[1] Sinds 1999 biedt Dokters van de Wereld consultaties aan aan de daklozen die geherbergd worden door het Samu social in Brussel. De voorbije winter (2010-2011), hebben onze teams een grote verhoging van het aantal daklozen en consultaties geconstateerd: van november tot maard logeerden ongeveer 320 daklozen (waaronder de meerderheid jongeren tussen de 18 en 34!) in het Samu social, in een oud gebouw van het ministerie van financiën dichtbij La Chasse. In het kader hiervan heeft Dokters van de Wereld het medische luik op zich genomen: 4 à 5 vrijwillige verpleegsters, verplegers en dokters voerden elke dag (para)medische consultaties uit. In totaal hebben onze 75 vrijwilligers 2442 consultaties gehouden, wat een gemiddelde van 20 consultaties per dag inhoudt.

Een woordje uitleg bij de regularisatie om medische redenen
Dokters van de Wereld vraagt aan de staatssecretaris voor Asiel en Migratie om een breed overleg met gezondheidswerkers over dit onderwerp te organiseren zodat de bestaande regelgeving kan verbeterd worden. Verbeteringen zijn nodig, niet alleen om misbruiken tegen te gaan (elke rechtstaat heeft deze opdracht), maar ook om de rechten van de patiënt te versterken via een grotere participatie van artsen en een taakverdeling die de verantwoordelijkheid van elke instantie beter respecteert.
Perscontact:
Steffi Tisson
steffi.tisson@doktersvandewereld.be
t. + 32 (0)2 648 69 99 / g. + 32 (0) 493 25 65 02
www.doktersvandewereld.be

Dokters van de Wereld opent een preventieve raadpleging voor daklozen in Brussel
Deze raadpleging heeft tot doel om:
De daklozen, of zij die tijdelijk geen onderdak hebben, die bij Samu Social terecht komen zijn een zeer kwetsbare bevolkingsgroep. Daarom is het belangrijk om gebruik te maken van ieder contact met deze personen om aan preventie te doen en om zo te vermijden dat bepaalde symptomen nog zouden verergeren.
Deze preventieve raadpleging is ‘s morgens geopend en staat los van de avondraadpleging. « Het is moeilijk om ‘s avonds nog aan preventie te doen bij mensen die heel de dag op straat hebben doorgebracht; zij staan op dat moment niet meer open voor onze boodschappen of voor een doorverwijzing naar externe diensten », aldus Dokter Van Egmond, medisch coördinator van de Belgische projecten van Dokters van de Wereld.
« De eerste patiënte was een vrouw die op het einde van haar zwangerschap was, maar die niet één keer opgevolgd was geweest. Ik heb haar ondervraagd en onderzocht en stelde vast dat klinisch alles in orde was. Dan hebben we geprobeerd om vlug een afspraak te krijgen in het Sint Pietershospitaal om daar te bevallen. De samenwerking met de prenatale dienst van Sint Pieters was uitstekend », zo zegt Dokter Philippe Van Vlaenderen, vrijwillige arts bij Dokters van de Wereld.
Dokters van de Wereld heeft als doel curatieve en preventieve zorg te verlenen aan bevolkingsgroepen die geen toegang hebben tot de algemene gezondheidszorg.
* Doorverwijzen = naar een gespecialiseerde dienst doorsturen voor opvolging

Met het Art Stickers project op Affordable Art Fair
Dokters van de Wereld zal van 9 tot 12 februari met het Art Stickers project aanwezig zijn op Affordable Art Fair in Tour & Taxis. Ontdek hoe wij kunst en solidariteit samenbrengen in een origineel album van 36 pagina’s dat wij dankzij 15 Belgische kunstenaren uit de hedendaagse kunst hebben kunnen realiseren.
Het Art Stickers project
Velen onder jullie herinneren zich vast de albums die men moet vervolledigen door stickers te verzamelen en in te kleven. De bedoeling is natuurlijk om het album helemaal te vullen, maar het grootste plezier zit ongetwijfeld in het ontdekken van nieuwe stickers. Het wordt er nog leuker als men deze hebbedingen kan ruilen met vrienden en andere enthousiastelingen.
Deze mooie herinneringen hebben ons ertoe aangezet om een album te maken samen met 15 kunstenaars uit de wereld van de hedendaagse kunst in België, die met veel plezier bereid waren om hun medewerking te verlenen aan dit stickerspel. (Jan Fabre, Isabelle de Borchgrave, William Sweetlove, Jacqueline Devreux, Pascal Bernier, Xavier Lust, Kiki Crèvecœur, Jérôme Considérant, Ulrike Bolenz, Els Vanden Meersh, Jean-Luc Moerman, Charles Kaisin, Lionel van den Boogaerde, Patrick van Roy, Bénédicte Henderick)
Door de 96 stickers te verzamelen, vul je de kunstwerken van ieder kunstenaar in en zo krijg je, sticker per sticker, je album vol.
Ieder sticker is zelf ook een kunstwerk. Koop ze en plak ze overal!
Dokters van de Wereld op AAF
Affordable Art Fair loopt dit jaar van 9 tot 12 februari in Tour & Taxis (Brussel). De AAF is een niet te missen afspraak voor al wie zichzelf een kunstwerk cadeau wil doen. Diversiteit is altijd het sleutelwoord bij de AAF: de klassiekere kunstvormen (schilderkunst, fotografie, beeldhouwwerk) verbroederen hier met technieken die minder bekend zijn bij het publiek (etsen, lithografie, …). Bezoekers vinden hier zowel werk van artiesten met faam als van jong aanstormend talent.
De prijzen van deze kunstwerken liggen steeds tussen € 50 en € 5.000: het is dus voor elke bezoeker mogelijk huiswaarts te keren met zijn juweeltje onder de arm.
Dokters van de Wereld zal ook aanwezig zijn op de AAF beurs. Op onze stand zullen de Art Stickers albums en stickers te koop zijn.
Wij zoeken nog altijd vrijwilligers! Wil je ons komen helpen op onze stand tijdens AAF? Meer info, klik hier.
Aankoop prijzen van de stickers en albums
Het album : €10
Een omslag met 12 stickers: €6
Albums en stickers zijn ook online te koop op onze website : www.artistickers.be.
De winst van de verkoop zal nationale en internationale projecten van Dokters van de Wereld steunen: avondconsultaties voor de daklozen in Antwerpen en Brussel, de opleiding van Haïtiaanse gynaecologen, de bouw van geavanceerde gezondheidsposten in de woestijn van Mali,…
Uiteraard met dank aan de 15 kunstenaars die ervoor gekozen hebben hun naam en creaties te lenen aan dit project.
Lijkt dit u een leuk project?
Kom naar onze Facebook-pagina!
Fotoreportage
Foto: Isabelle De Borchgrave, één van de deelnemende artiesten, probeert het album.
© Gérald Talpaert

Hoorn van Afrika: vluchtelingen zonder toekomst
Jesùs González, een medewerker van Dokters van de Wereld, is net terug uit Ethiopië, waar hij een verkennend onderzoek heeft verricht in het gebied grenzend aan Somalië. Hij bezocht er onder andere de kampen van Dollo Ado. In dit gebied, waar meer dan 13 miljoen mensen afhankelijk zijn van humanitaire hulp, heeft het regenseizoen het risico op ziektes verhoogd. Onder meer malaria, de kiemen worden verspreid en overgedragen via muggen, en cholera, een ziekte die zich verspreidt via besmet water, duiken op. Op de koop toe hebben de hevige regens in het najaar van 2011 de toegankelijkheid tot het gebied bemoeilijkt. Dit maakt het voor de humanitaire medewerkers en voor de medische bevoorrading erg moeilijk.
Kan je ons de humanitaire stand van zaken beschrijven?
Jesùs González: In de kampen van Dollo Ado ontdekten we heel veel kinderen met acute en chronische ondervoedingsverschijnselen en ook kinderen met verscheidene ziektes, die ze door gebrek aan basische sanitaire zorg in Somalië in de loop van de jaren ontwikkelden. In elk conflictgebied van onze planeet is het steeds hetzelfde epidemiologisch beeld dat zich herhaalt: ademhalingsaandoeningen, spijsverteringsstoornissen met onder meer parasitose, diarree, de eerste tekenen van cholera,.. Ook andere problemen, waar we geen informatie over kregen, maar die van psychosomatische aard zijn als gevolg van het heersend conflict, zijn aanwezig.
Dokters van de Wereld heeft haar activiteiten opgestart in het hospitaal van Filtu. Waarom werd er gekozen om in dit hospitaal te werken?
Jesùs González: In de vluchtelingenkampen bestaan er enkel centra voor sanitaire zorg van de eerste graad. Sanitaire zorg van de tweede graad is een noodzaak voor de opvang van patiënten met meer specifieke aandoeningen. Traditioneel verleent onze organisatie eerder medische zorg van de eerste graad. Deze dienst wordt echter ter plaatse al verstrekt en al is hij niet van hoge kwaliteit, toch beantwoordt hij aan een acceptabel minimum peil. Het is na onze verkenning van het gebied dat wij de nood ontdekten aan de versterking van het referentiehospitaal. Het ziekenhuis van Filtu bevindt zich op zo’n 150 km van de kampen.
Hoe bereiken de zwaar zieke patiënten uit de kampen het hospitaal?
Jesùs González: Dat is één van de dingen dat niet goed werkt. Ondanks het feit dat ieder kamp beschikt over ziekenvervoer is de transfer van de patiënten zeer moeilijk. Dit is voornamelijk omwille van een slechte identificatie van de gevallen die een opname vereisen. Eén van onze taken ter plaatse bestaat erin de redenen te ontdekken waarom de patiënten het hospitaal niet kunnen bereiken. Als we dit in kaart kunnen brengen, kunnen we ook op zoek gaan naar oplossing om dit structurele probleem aan te pakken.
Hoeveel mensen uit de kampen van Dollo Ado bezoeken het hospitaal van Filtu?
Jesùs González: Veel te weinig. Statistieken vertellen ons dat 15% van de zwangere vrouwen bij de verlossing een keizersnee nodig hebben. In de praktijk bereiken slecht 2 à 3% van de zwangere vrouwen het hospitaal. De rest van de vrouwen sterven wellicht tijdens de verlossing, al dan niet samen met hun baby. Er zijn er veel te weinig opnames van patiënten die een heelkundige ingreep, die in de medische centra van de eerste graad, niet uitgevoerd kunnen worden. Op dit ogenblik beschikt het hospitaal over 20 bedden met precaire dienstverlening voor een bevolking van ongeveer 120.000 Somalische vluchtelingen en 140.000 Ethiopiërs uit de streek. De infrastructuur is volledig ontoereikend en de medische dienstverlening kwalitatief beneden peil. Er bestaat slechts één operatiekwartier waarvan de werking ondersteund wordt door een Italiaanse organisatie. Alle andere diensten, ondermeer het laboratorium, de radiologie, het afvalbeheer en de keuken functioneren ver beneden het vereiste minimum peil. De vijf artsen die ter plaatse werken hebben een gebrek aan vorming om aan de mankementen te verhelpen.
De medische zorg van het hospitaal wordt zowel verleend aan de vluchtelingen als aan de lokale Ethiopische bevolking. Hoe gebeurt dit?
Jesùs González: Wij trachten als Dokters van de Wereld onze interventie te verdelen tussen de vluchtelingen en de lokale bevolking. Het feit is dat de levensomstandigheden van de lokale bevolking niet erg verschillend is van die van de vluchtelingen. Onze doelstelling is dan ook de gezondheidszorg van het ziekenhuis te verbeteren zodat de lokale bevolking en de vluchtelingen er blijvend van kunnen genieten. Ik vrees dat de kampen zullen blijven bestaan, toch op zijn minst nog twee à drie jaar.
Jesùs González, een medewerker van Dokters van de Wereld Spanje trok als eerste naar de regio voor een verkennende missie.
Dokters van de Wereld heeft recentelijk een project opgestart in het hospitaal van Filtu in Ethiophië, gefinancierd door de Belgische Ontwikkelingssamenwerking en door giften van Spaanse en Belgische burgers aan de lokale vestigingen van DvdW in beide landen. Het hospitaal van Filtu staat in voor de medische opvang van Somalische vluchtelingen uit het kamp van Dollo Ado en van de Ethiopische bevolking van het gebied.

Loop mee met de 20 km door Brussel op zondag 27 mei 2012 in de kleuren van Dokters van de Wereld.
In 2011 hebben meer dan 300 sympathisanten van Dokters van de Wereld - lopers van alle niveau’s, zowel beginnelingen als ervaren sporters - deelgenomen aan de 20 km door Brussel om fondsen te werven voor het project ‘ medische zorg voor de straatkinderen van Bamako, Mali’.
Het resultaat mocht er zijn: bijna 40.000 €!
Dit jaar gaan we op 27 mei de uitdaging opnieuw aan en leggen de lat zelfs nog iets hoger, met als doelstelling: meer dan 300 lopers bijeenbrengen en samen 45.000 € ophalen. Deze som willen we gebruiken om de dramatische moedersterfte in Haïti een halt toe te roepen.
Om dat doel te bereiken vragen we elke loper minstens 5 personen uit zijn omgeving te motiveren om Dokters van de Wereld, en ons project in Haïti, financieel te steunen.
Het project in Haïti
In Petit-Goâve, een stadje van 40.000 inwoners ten Zuid-Westen van Port-au-Prince, de hoofdstad van Haïti, is het gebouw van de kraamkliniek ingestort door de aardbeving. Dokters van de Wereld heeft de dienst weer operationeel gemaakt en ondersteunt het Haïtiaanse medisch personeel. “Het is niet onze bedoeling om de lokale medische teams te vervangen maar wél om hen de nodige kennis bij te brengen om een betere opvolging te kunnen doen van de zwangerschappen en de zorg voor de pasgeborenen.” zo legt Sarah Neusy uit, gynaecologe en coördinator van het project in Haïti.
1 loper = 5 sponsors
Loop de 20 km en motiveer minstens 5 personen uit uw omgeving om u te sponsoren en Dokters van de Wereld financieel te steunen. Het streefdoel is om samen zoveel mogelijk geld in te zamelen voor de materniteit in Haïti. Als elke loper 150€, of meer, kan inzamelen kunnen we samen 45.000€ ophalen!
Naast een eerste bijdrage, die u samen met het inschrijvingsgeld stort, moedigen wij u aan om fondsen te werven voor Dokters van de Wereld. Dit kan op verschillende manieren. Zo kan je een eigen online actiepagina opstarten waar je vrienden, collega’s en familie online donaties kunnen maken. Share deze link dan ook naar hartenlust op al je sociale netwerken!
Maak nu je eigen actiepagina aan.
Klik hier voor fondsenwerving tips.
Met Dokters van de Wereld meedoen aan deze wedstrijd betekent:
andere sympathisanten van Dokters van de Wereld ontmoeten ter gelegenheid van een sportief evenement
deelnemen aan een legendarische wedstrijd in een warme teamgeest
vrienden en kennissen met onze organisatie kennis laten maken
een bijdrage leveren in de financiering van onze projecten
Als deelnemer in de ploeg van Dokters van de Wereld geniet u van een reeks voordelen: een lokaal waar U tijdens de wedstrijd uw persoonlijke spullen kan opbergen, een welkomstpakket, een T-shirt... En natuurlijk ook de wedstrijdambiance in een warme sfeer van solidariteit!
Nieuw in 2012!
Dit jaar start de 20km van Brussel om 10.00u, in 6 golven van 5.000 lopers.
Begint het te kriebelen om mee te lopen met de ploeg van Dokters van de Wereld?
Als je deel uitmaakt van het team van Dokters van de Wereld, dan zorgen wij voor de nodige administratieve stappen die aan uw inschrijving verbonden zijn. Inschrijven was dus nog nooit zo eenvoudig!
1. Klik hier en vul het online inschrijvingsformulier in. Je ontvangt een mail ter bevestiging.
2. Na je inschrijving kan je ook meteen een online betaling uitvoeren. Het inschrijvingsgeld bedraagt 20 € per deelnemer. Klik hier om je inschrijving te betalen. Het inschrijvingsgeld kan ook gestort worden op de rekening van Dokters van de Wereld (IBAN: BE26 0000 0000 2929 - BIC: BPOTBEB1), met de vermelding: «Inschrijving 20km + uw naam», en dit ten laatste op 1 maart 2012.
3. Doneer gelijktijdig een sponsorbedrag van minimum € 30 via onze online schenkpagina. Klik hier om je eerste sponsorbijdrage te storten. Je kunt je eerste sponsorbijdrage ook storten via BE45 1420 5130 0089 van Dokters van de Wereld met vermelding ‘Sponsorgeld 20km + naam deelnemer’. Giften vanaf € 40 zijn fiscaal aftrekbaar.
Contacteer ons:
E-mail : steffi.tisson@doktersvandewereld.be
tel.: 02 648 69 99









5 laatste infos